При метода на вдовството основно летят мъжките спортни гълъби, но има възможност да се практикува и при женските спортни гълъби.
Мъжките спортни гълъби живеят в изолирани клетки или гнезда, тренират се ежедневно, винаги по едно и също време. Те се отглеждат само, за да се състезават.
За много хора незапознати с гълъбовъдния спорт думата “вдовство” може да се разбира, като метод в който летящите спортни гълъби (женски или мъжки), летят защото партньорът му е починал. Това не е така. Този метод има името си, защото мъжките и женските спортни гълъби живеят изолирано и целта на това е да се стимулират гълъбите към бързо прибиране, за да намерят своето място или да се върнат при партньора.
При този метод в началото е трудно да се коригира поведението на гълъба, така че да разбере какво се изисква от него. Може да се лети по този метод само с мъжките, ако са затворени в своите гнезда или свободно летят в гълъбарника.
В първият случай можем да го правим по времето когато гълъбите имат яйца или са с малки.
При вторият случай може да се прави с отворени или затворени гнезда.
Използвания от повечето гълъбовъди метод, е този при който гълъбите са затворени в гнездата, тъй като по този начин е по-лесно и по-сигурно, че гълъбите ще бъдат правилно управлявани.
Как да подготвим гълъбите за вдовството: обикновено гълъбите по този метод се кръстосват около 15 февруари. След 10 дни те са на 1-во яйце. Минат ли повече от 14 дни след като първата женска е снесла яйца, вземат се всички яйца от гълъбарника. Обикновено това се прави когато мъжките са на тренировка извън гълъбарника. Тогава отново за втори път ще се появи първото яйце, но сега почти винаги женските снасят по едно и също време. След като минат още 14 дни, женските напускат и започва истинското вдовство. От сега нататък трябва да се следва методът много внимателно.
Същността на метода, който трябва да се следва много точно след овдовяването на женските, се състои в това какво да се прави всеки ден през цялата седмица относно храненето, поенето, дневните бани, тренирането и начините за регулиране на осветлението в гълъбарника.
Започваме с храната на спортните гълъби, която е основното в отглеждането на спортните гълъби, като ще разгледаме 3 вида храна за вдовци.
Първата храна за спортни гълъби е балансирана диета, която може да давате в неделя през целият ден и понеделник сутрин. Тя се състои от:
- 2 килограма пшеница
- 2 килограма кафяв ориз
- 1 килограм лен
- 500 грама ечемик
- 500 грама сорго
- 250 грама рапица
- 250 грама бяла царевица
Втората храна за спортни гълъби е нормалната и състезателна храна, която се дава от понеделник след обед до петък и се състои от:
- 8 килограма царевица
- 2 килограма пшеница
- 2 килограма дребен боб
- 3 килограма грах (различни видове)
- 1 килограм гранулирана храна
- 1 килограм сорго
Третата храна за спортни гълъби, която може да давате допълнително след като са нахранени в сряда, четвъртък и петък (късно, към края на деня), а така също и в събота сутрин:
- 1 килограм коноп
- 750 грама рапица
- 1 килограм сорго
- 500 грама бяла царевица
- 500 грама различни дребни семена
- 200 грама семена от ряпа
В неделя, когато гълъбите се приберат от състезание можете да дадете около 15 грама на гълъб от балансираната диета – вечерта, а също и сутринта (същото количество).
Понеделник след обед – 15 грама на гълъб от нормалната храна.
Вторник сутринта – 15 грама, а следобед – 20 грама.
Сряда – 15 грама и следобед – 20 грама.
Четвъртък и петък сутринта – 20 грама на гълъб, а след обяд могат да ядат толкова колкото искат.
Събота сутринта – 15 грама от същото на всеки гълъб и нищо повече.
Обикновено всеки ден трябва да имат на разположение песъчинки (без събота, неделя и понеделник).
За пиене на спортните гълъби може да приготвите и да дадете в неделя и веднъж като се върнат от състезание следната смес, която се приготвя в хладка вода:
- 1 литър хладка вода
- 500 милилитра мляко
- 1 супена лъжица мед
След обед електролит – 1 кафена лъжичка на литър вода, а понеделник – чай през целият ден.
Вторник – витамин В-комплекс през целият ден, по 1 супена лъжица на литър вода.
Сряда и петък – йод във водата, по 4 капки на 1 литър вода.
Четвъртък сутрин само обикновена вода и по-късно – 1 супена лъжица мед във водата, а събота само чиста вода.
Къпане на спортните гълъби:
ако гълъбите пристигнат от състезание преди 14 часа, когато отделяте женските може да им дадете топла баня с добавка соли за къпане. Ако гълъбите пристигнат късно, тогава тази баня се прави понеделник сутринта.
Вечерта преди деня на опръстеняването е добре да се даде студена вода с добавка обикновена готварска сол.
Ежедневни тренировки – гълъбите не е нужно да се пускат в понеделник.
Във вторник могат да летят само във времето нужно за почистване на гълъбарника.
Гълъбите трябва да се възстановят от състезанието, затова те се пускат чак в сряда. Не им давайте възможност да кацат по покривите, но полета да не надхвърля 30 до 40 минути. В деня когато ще бъдат носени на състезание не е желателно да ги пускате.
Светлината в гълъбарника – въпреки че повечето гълъбари практикуват вдовството при пълна тъмнина, по принцип гълъбите не са родени да живеят на тъмно. Така че е добре да се използва следният метод за регулиране на светлината при вдовците: в неделя и след отделянето на женските, гълъбите се оставят в пълна тъмнина, чак до понеделник вечерта.
Можете да използвате бяла и черна завеса. Бялата винаги трябва да е на прозореца, за да не виждат гълъбите навън. От вторник до неделя постепенно с помощта на черната завеса увеличавайте светлината. В деня на опръстеняването в гълъбарника трябва да е напълно светло.
Успехът от прилагането на метода на вдовството зависи както от способностите и качествата на птиците които се тренират, така също и от точното му и правилно прилагане.
Метод на вдовството при състезателните гълъби. Предложените статии за вдовство на спортните гълъби в сайта са много добри и дават яснота за запознаването с този метод. Но може ли някой да сподели по-подробна практическа лична информация за метода на вдовството, например как точно Вие прилагате метода на вдовството при състезателните гълъби в самите състезания.
Препоръчвам първо да се прочетат всичките статии в сайта по тази тема и да се помисли много добре, както и вие сами да си направите план и как точно да приложите метода на вдовството във вашият гълъбарник, според условията които имате в гълъбарника си.
Ето ги и статиите, ако сте пропуснали някоя:
Система за пускане на едногодишни вдовци
Спортни гълъби – Програма за трениране на вдовците по време на състезания
Влизане във форма на едногодишните вдовците по време на състезания
Система за хранене на вдовците за задържане на отлична форма
Методи да запазим интереса на женските към техните мъжки партньори, които практикуват метода на вдовството?
Спортни гълъби – как да прилагаме метода на вдовството
Защо метода на вдовството е от най-успешните системи за състезаване
Как да обучим младите спортни гълъби в метода на вдовството
Тренировки при възрастните вдовци при метода на вдовството
Чифтосване на гълъбите от един пол при метода на вдовството
След края на състезателният сезон при системата на вдовството
Ето как прилагам метода на вдовството аз. Летя с мъжки гълъби само! Задължително след полет гълъбите трябва да почиват на тъмно, естествено след като си видят женските.
Женските се пускат при мъжките 15 или 20 минути преди всяко състезание. След състезанието ги разделяте отново. Като разлитате само женските, мъжките състезателни гълъби не трябва да ги виждат, трябва да са на тъмно и да почиват и обратно. По принцип гълъбите са на светло само когато се хранят, това е за кратко, защото начините да ги стимулирате по този метод са много… И са много различни. Успех!