Туберкулозата е хронично заболяване при спортните гълъби, като тя протича бавно и продължително. Това е инфекциозна болест, причинена от птича туберкулозна. Това е бактерия с много голяма устойчивост във външната среда. Много различни домашни птици се разболяват от нея, като тя може да се предаде и на други животни, като кози, овце, зайци и други. При температура над 55 градуса бактерията умира, но в подходящи условия, може да живее в околната среда в продължение на 7 месеца.
Туберкулозата се предава между гълъбите. Бактериите се отделят чрез изпражненията в околната среда и така другите птици, както и яйцата се заразяват с тях. Условията в които живеят гълъбите също са важни, както и хигиената която се спазва, понеже болестта може да се разпространи също и чрез заразени вода и храна.
Между 2 месеца и година е продължителността на инкубационният период. Първите признаци са загуба на апетит, цялостно отслабване, липса на енергия и подвижност. Постепенно започват да се наблюдават промени в крилата, ставите, възли в устата, по езика, загубват се тлъстините, и започва атрофия на мускулите. Могат да започнат да опадат и перата на кръгове.
Диагнозата може да се постави при аутопсия, като тогава се наблюдават увеличени черен дроб и далак. Виждат се туберкули с некротични огнища. Размера им е колкото маково или просено зърно. Същите изменения, както и възли се наблюдават в червата, тимусната жлеза. Засягат се също яйцепровода, семенниците, сърцето, бъбриците, белите дробове, яйчниците и костите.
Клинични изследвания, както и аутопсия на умрели птици служат за поставяне на диагнозата.
Когато се появят първите признаци на тази болест, вече е късно за лечение, понеже пораженията които тя нанася са необратими. Подхода при тази болест е даване на антибиотици веднъж месечно, както и витамини и миркро- и макро- елементи. Това служи повече за профилактика, отколкото за ефективно лечение.
При птиците няма лечение за тази болест, поради което, когато се постави диагнозата, болните гълъби се унищожават задължително от ветеринар.
Почистването и дезинфекцията са решаващи в профилактиката!
Могат да се ползват:
- 10% разтвор на хлорна вар
- натриевата основа и карболовата киселина
- 4% разтвор от сода каустик (във вряла вода)
- 10%воден разтвор на формалин
- 5% разтвор на креолин (лизол)
Гълъбарниците в които са открити болните птици се дезинфекцират, основно, заедно с всичкият инвентар и се карантинират. След половин година, в тях могат да се нанесат здрави гълъби.