За да бъдат спортните гълъби въведени и задържани в добра форма, в който и да е момент от гнезденето, е нужна повече съобразителност и опит отколкото при системата на вдовството. Това е разбираемо, защото при нея гълъбите живеят в много по-контролирани обстоятелства и се упражняват по-редовно.
Този, който се състезава по естествената система, трябва да се взема редовно в ръце всеки един спортен гълъб, внимателно да следи за всякакви изменения в теглото и мускулатурата на всеки спортен гълъб, за да може да разпознае идеалното състояние! Такъв гълъбовъд избягва да праща птици в неподходяща форма на състезания, които могат да доведат до психологически и мускулни промени, които след това много трудно се преодоляват!
Когато гнездяща млада спортна женска или възрастна спортна женска влиза във форма в даден момент от гнездовия си цикъл, трябва тялото й да бъде внимателно изучено. След това, чрез храна, упражнения и запазване на любимото й положение се опитваме да я задържим във форма колкото се може по-дълго. За да съхраним добрата телесна форма, чрез хранене, размножаване, отглеждане на малки новоизлюпени гълъбчета или ухажване, се нуждаем от опит, съобразителност и особено внимание. Който и да се състезава, прилагайки естествената система при млади или стари птици, трябва периодично да проверява теглото и мускулите на състезателите си, за да може да се научи да разпознава идеалното им състояние. Това може да му спести много неприятности и да го предпази от изпращане на спортни гълъби на състезание, които не са във форма в необходимото време!
Ако наистина опознае всеки един от спортните гълъби, гълъбовъдът ще знае с какво и кога да ги храни, и как да ги въведе в необходимата форма по необходимото време! Имаме предвид всеки отделен гълъб! Човек може незабавно да усети ако гълъбът не е във форма. Мускулите се подуват. Това подуване е различно от увеличаване на телесното тегло, което се появява главно в края на периода на мътене и е резултат от прекомерно хранене. Някои женски спортни гълъби трупат естествено телесно тегло. Те се състезават най-добре, когато имат 6 или 7 дневни новоизлюпени гълъбчета. Всички опитни гълъбовъди познават тези фактори.
Не говорим празни приказки, когато казваме, че човек трябва да внимава да не унищожи завинаги богатството от качествата в новоизлюпените и особено при младите женски. Идеята, че „тъй или иначе не са нужни” е пълна и безотговорна глупост. Никога не трябва да забравяме, че стойността на гълъбарника се вдига или спада в зависимост от качеството на неговите женски гълъби. Качеството им е най-добро, ако не са били претоварвани като млади птици!