За да е красив гълъба и да дава добри резултати в състезанията, трябва да е чист и да няма никакви изпочупени пера, или такива които са оръфани и не изглеждат добре. Грижите които трябва да се полагат за да изглежда гълъба добре са свързани основно с неговата хигиена.
Гълъбите много харесват да се къпят, както лятото така и зимата, даже когато е значително по-студено. За да направят това на тях са им нужни определени условия, като например да има достатъчно голям съд с чиста вода в гълъбарника, на тяхно разположение в определени за това дни.
В никакъв случай не трябва да използвате съд по-дълбок от 10 см., това е много важно за да избегнете риска от удавяне на гълъбите. Погрижете се съдът с вода да е така поставен, че да се избегне замърсяването на гълъбите след като излязат от водата. Може да го поставите върху скара и да има чист посипан пясък наоколо. След като се изкъпят спортните гълъби харесват да лягат на земята с разперени крила и обичат да се препичат на слънце. Мокрите пера на птиците лесно се замърсяват, за това е важно да се осигурят добри условия около ваната им за къпане, за да не се замърсяват лесно перата на гълъбите. Ако искате да използвате ваната за борба с различни външни паразити, може вместо вода да използвате чай от лайка или солен разтвор.
Добре е да знаете, че в процеса на лечение с определени препарати не е добре да се позволява на гълъбите да се къпят. Има риск, ако мокър гълъб легне веднага на яйцата, те да залепнат за перушината му и когато той стане, яйцата понякога се счупват. За това банята трябва да е така организирана, че максимално да намали риска това да се случи и да се предостави добра възможност на състезателните гълъби добре да изсъхнат преди да легнат отново яйцата.
Наблюдавайте добре спортните гълъби и обръщайте внимание на вида замърсявания на които са изложени, защото не всеки вид замърсяване е във възможностите на гълъба сам да измие по време на баня. За някои видове замърсявания, вие като грижовни стопани ще трябва да се намесите и сами да измиете птицата. Използвайте влажна гъба или леко мокра ръка за да отстраните нежно мръсотията.
Прашните бани са друга полезна грижа за гълъбите. Касетка с пепел и сяра се поставят в гълъбарника, за да могат гълъбите да се къпят в нея с което се подобрява блясъка и еластичността на перата.
Счупените пера обикновено се отскубват за да се даде възможност на нови такива да изникнат и да се подобри външния вид на спортните гълъби. В случай, че счупеното перо е младо, изчакайте поне десет дни преди да го отскубнете. Ако отскубнете младо перо, от корена му започва да тече кръв, за това се изчаква. Появява се рана, която е болезнена за птицата, перата наоколо се зацапват и се повишава риска от инфекции. Също и когато новото перо започне да расте има риск то да не се развие нормално.
Основен фактор за добрият външен вид на гълъбите имат чистотата и организацията на пространството в гълъбарника.
Изключително важно е да се поддържа чист самия гълъбарник, както и да се варосва и дезинфекцира, като това включва също и клетките в които мътят гълъбите. Да се поддържа чисто и дезинфекцирано е важно и когато младите гълъбчета напускат гнездото. За добро състояние на перата и по-малък риск от счупване гнездилките трябва да са достатъчно просторни и да има място птиците свободно да се движат без да се подвиват перата на опашките.
Добър вариант е да се ползват гнездилки, които лесно се почистват, като например направени от пластмаса, или друг лесен за почистване материал и да се поставят на скара за да не се замърсява лесно с куришки. Поилките също е добре да се качат на скара за да се пазят краката на гълъбите сухи и чисти, също водата така ще остава по-чиста, с което се намаляват рисковете от заразявания и разпространението на болести.
Застилайте района около гълъбарника с пясък за да намалите замърсяването, когато гълъбите излизат навън. Можете да имате и тревно покритие около гълъбарника, но то крие други рискове, като болести и паразити, като кърлежите например.