Повечето хора, които са чували за състезанията за спортни гълъби, обикновено се чудят как точно се провеждат те. Какви гълъби се състезават, как се грижат гълъбовъдите за гълъбите си, как ги тренират и най-вече как се провеждат самите състезания. Тук можете да научите отговорите на всички тези въпроси.
Състезанията започват с подготовката на спортните гълъби. За не тренираното око, спортните гълъби изглеждат като всеки обикновен гълъб, който можете да видите в парка или на улицата. За гълъбовъдите обаче, тези гълъби притежават качества внимателно селектирани в продължение на поколения. Най-успелите гълъби достигат огромни суми и се продават на големи международни аукционни. Те доказват качествата си по време на състезания.
Състезанията започват като се транспортират гълъбите до точката за пускане в специален камион. В него има пригодени за тях клетки. Когато стартира състезанието, вратичките на клетките се отварят едновременно за да имат равен шанс всички спортни гълъби. Спортните гълъби литват и избират най-краткият път за да се приберат в гълъбарника си. Маршрутът на гълъбите се определя внимателно, като се измерва времето и скоростта на всеки един спортен гълъб участващ в състезанието, за да се определи победителя.
Спортни гълъби състезания
В тези състезания се обикновено гълъбите са от добро родословие, те са селекционирани и подготвени специално за спорта със състезателни гълъби. Понеже състезанията са на различни разстояния, има гълъби които се подготвят да се представят добре на определени дистанции. Разстоянията са различни и са от 100 до 1000 километра, но има и супер маратони, които са до 3000 километра.
Разбира се при гълъбите, както и при хората има както спринтьори, така и маратонци. Правилните гълъби трябва да се подберат да се състезават на подходящите за тях разстояния.
Гълъбът победител в състезанието е гълъба, които е постигнал най-висока скорост, изчислена по въздух в километри по права линия.
В състезанията се използват електронни системи за отчитане на времето и специални чип пръстени прикрепени към крака на гълъба, с които се засича спортният гълъб, когато се прибере в гълъбарника си.
Няма точна дата от кога е започнал спорта със спортни гълъби, но става много популярен през 19-век в Белгия. В тази страна има много гълъбовъди и започват да се развиват спорни гълъби, които могат да летят много бързо на различни дистанции. Те притежават невероятна издръжливост и ориентация.
Тренировки за спортни гълъби
Гълъбите се отглеждат в специално пригодени за тях гълъбарници, изградени в тавански помещения или в отделни постройки. Ако се разхождате в града, вдигнете поглед към покривите на гълъбите, ако видите ята гълъби летящи заедно, има голям шанс на близо да има гълъбарник. Ежедневното летене на гълъбите, и редовното им пускате от по-далечни разстояния е част от грижите, които гълъбовъда провежда за тях, както и част от подготовката им за състезания.
Обучение на млади спортни гълъби
Когато младите спортни гълъби достигнат възраст от 26 до 28 дни, те започват да се хранят самостоятелно. Те бързо свикват с гълъбарника и го приемат за свой дом. Постепенно спортните гълъбчетата започват да се престрашават и излизат навън, като разглеждат и свикват с околността. Когато достигнат възраст от 6 до 7 седмици, гълъбчетата започват да летят на високо в кръг около гълъбарника, така мускулите им укрепват и скоростта им постепенно се увеличава. Увереността на младите гълъби расте и те започват да изучават все по-големи райони около гълъбарника и даже изчезват от полезрението на гълъбовъда.
Гълъбовъдите използват различни стратегии, за да състезават успешно спортните гълъби. В състезанията обикновено се вземат спортни гълъби, които имат изградени семейства и дори имат малки или яйца. Гълъбите имат силен семеен инстинкт и бързат да се приберат при малките си и при партньора си. Голямата привързаност на птиците един към друг се използва в състезанията, като единият партньор от двойката остава в гълъбарника, а другия отива на състезанието. Така гълъба получава мотивация към по-бързо прибиране при партньора си, като развива и по-голяма скорост на летене до гълъбарника.
Рискове по време на състезание
Поради много големите разстояния в състезанията, съществуват различни рискове за спортните гълъби. Като основният риск са соколи, ястреби. Също така не малка опасност са и електрическите жици.
Смята се, че спортните гълъби се ориентират по магнитното поле на земята, за да могат да намерят най-късия път към гълъбарника си. Има доказателства за това как при преминаването на спортните гълъбите в близост то телевизионни кули, които имат много силно магнитно излъчване, гълъбите загубват ориентация. Спортните гълъби сменят рязко курса си и се объркват до момента, в който излязат извън обсега на магнитното поле, след това отново се ориентират в правилната посока към гълъбарника.